رویدادهای خبری

بسم الله الرحمن الرحیم

معرفی موسسه فرهنگی دارالهـدی

 

مقدمه

انسان – به گواهی قرآن، عترت و خرد – کاری مهم‌تر و سودآورتر از «خودسازی و تهذیب نفس» و «پیوند با آفریننده خویش» ندارد؛ با این حال، از چیزی به اندازه آن غافل نیست.

پیشرفت فناوری و حتی علوم انسانی بریده از وحی و عصمت – هیچ کدام – نه تنها گره از کار فروبسته آدمی نگشود، بلکه روز به روز انسان امروزی گره‌ها را بیشتر و عرصه را بر خود تنگ‌تر کرد.

راستی اگر انسان امروزی بخواهد راهی به سوی شناخت خداوند و پیوند با او و اولیایش بیابد و بپیماید، نشانی آن را از کجا باید بجوید؟ چارچوب‌ها و معیارهای نظام اخلاقی اسلام چیست؟ اساساً آیا اسلام، تنها یک دستگاه تربیتی دارد یا چند نظام؟ آیا آنچه تاکنون به نام راه – یا راه‌های – سیر و سلوک معرفی شده، ناب و سره و بی‌پیرایه و بی‌انحراف است؟ تفاوت آشکار و نهان آن شیوه‌ها، از کجا سرچشمه می‌گیرد و آیا این اختلاف‌ها در معارف اسلام پذیرفته شده است؟ ملاک درستی و نادرستی پاسخی که به این پرسش‌ها داده می‌شود چیست؟

اهمیت پاسخ به این سوال‌ها و از طرفی رسالت تبلیغ مناسب و بروز معارف دین – در هر دو جنبه علم و عمل – انگیزه‌ای شد تا در سال ۱۳۷۸ گروهی از فاضلان و محققان حوزه علمیه قم، تحت اشراف حضرت آیت الله ناصری با راه‌اندازی مؤسسه فرهنگی دارالهدی، پنجره‌ای نو فرا روی حوزه‌های علمیه و جامعه فرهنگی کشور بگشایند و هوایی تازه به جان شیفتگان تربیت و معرفت الهی بچشانند. این مؤسسه هدف خود را به طور خلاصه چنین بیان کرده است:

«احیا و انتقال فرهنگ اسلامی از زمان گذشته به زمان امروز با گرایش اخلاقی»

موسسه فرهنگی دارالهدی در سال ۱۳۸۲ به ثبت رسید و رسماً وارد عرصه فرهنگی کشور شد. در این مدت کوتاه – به یاری خداوند و لطف امامان معصوم : – در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی ایفای نقش کرده است. شایان ذکر است مؤسسه دارالهدی هسته ابتدایی شکل‌گیری بنیاد هاد بوده است که با گسترش و تنوع فعالیت‌ها، امور فرهنگی و تبلیغی و ترویجی بنیاد در حوزه اخلاق را متکفل شده است. فعالیت‌های گوناگون این مؤسسه را معاونت‌های آن برعهده دارند که به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

اهداف و وظایف مؤسسه دارالهدی

 1. تلاش جهت تبیین، نشر، توسعه و ترویج اخلاق علمی و عملی مبتنی بر معارف اسلامی؛ در حوزه های علمیه و جامعه
 2. کشف و تحلیل آسیب‌ها و نیازهای جامعه هدف جهت پاسخگویی به آنها؛
 3. تولید و نشر محصولات علمی- فرهنگی در قالب مأموریت و اهداف بنیاد فرهنگی هاد؛
 4. گسترش روابط و همکاری‌های علمی- ‌فرهنگی با مؤسسات و مراکز آموزشی – پژوهشی و فرهنگی؛
 5. برگزاری نشست‌های علمی‌ـ تخصصی؛
 6. برگزاری کارگاه‌های حرفه‌ای و صنفی ودوره‌های اخلاق پژوهی در حیطه­های علمی و عملی به صورت حضوری یا مجازی؛
 7. طراحی و اجرای نشست­ها، مسابقات، نمایشگاه‌ها و مانند آن در سطح ملی و فراملی در راستای اهداف تعریف شده؛
 8. اجرای همایش‌های تعریف شده توسط مدیریت بنیاد؛
 9. جلب مشارکت مراکز دولتی و غیردولتی، اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی؛

مروری بر فعالیت های موسسه دارالهدی

۱.  فعالیت های پژوهشی

قبلا فعالیتهای پژوهشی مجموعه بنیاد هاد در معاونت پژوهشی موسسه انجام می شد که توسط پژوهشگران موفق و باسابقه و تحت نظارت شورای علمی مؤسسه انجام می‌گردید. این پژوهشها عمدتا در زمینه مهدویت و اخلاق، طب و اخلاق، فقه الاخلاق و اخلاق عملی و برخی زمینه‌های دیگری صورت می گرفته است که حاصل آن، علاوه بر چاپ ۲۴؟ عنوان کتاب، چاپ مقالات و نوشته‌های گوناگون در نشریه «خُلُق» و نیز پایگاه اینترنتی مؤسسه است.

علاوه بر پژوهش‌های مکتوب و ارائه آن، مدتی است برگزاری نشست‌های علمی در حیطه اخلاق و معنویت نیز در دستور کار معاونت پژوهش مؤسسه دارالهدی بوده است.

نخستین نشست دراین‌باره، با موضوع بررسی «مکتب اخلاقی نجف اشرف» در آبان سال ۱۳۸۸ در موسسه دارالهدی و با حضور فضلا و فرهیختگان حوزوی برگزار شد و تاکنون هشت نشست برگزار شده است.

با توجه به توسعه فعالیت های پژوهشی و برنامه ریزی های قبلی هم اکنون معاونت پژوهش موسسه تبدیل به پژوهشکده اخلاق و تربیت شده که مستقیما زیر نظر بنیاد علمی و فرهنگی هاد فعالیت می نماید

۲.  فعالیت های آموزشی

با توجه به ساختار و اهداف مؤسسه دارالهدی و به سبب حضور طلاب و فضلای متعدد در این مؤسسه، فعالیت آموزشی در این مجموعه از جایگاه ویژه و منحصر به فردی برخوردارند.

با توجه به ماهیت حوزوی مؤسسه، تدریس سطوح عالی حوزه نیز در این مجموعه برگزار می‌شود.

برخی از فعالیت‌های آموزشی انجام گرفته توسط این معاونت عبارتند از:

– برگزاری دروس تخصصی حوزه همچون: خارج فقه، خارج اصول، رجال.

– برگزاری جلسات اخلاق توسط اساتید مبرز.

– برگزاری دوره‌های  آموزشی مورد نیاز کارکنان از جمله:‌ رایانه و نرم‌افزراهای مورد نیاز، مقاله‌ نویسی، ویرایش، اصول مدیریت، روش تحقیق و آشنایی با کتب خطی و ….

کارگاه های اخلاق طلبگی

یکی از اقدامات آموزشی مهم و موثر موسسه در سالهای اخیر تهیه متن و محتوای کارگاههایی با موضوع طلبگی می باشد که بعد از انتخاب موضوع، پژوهش های لازم برای تهیه متن مورد نیاز برای هر کارگاه انجام شد و نهایتا متن و اسلاید مورد نیاز کارگاهها تهیه گردید و هم اکنون در حوزه های علمیه در حال برگزاری می باشد. برخی از این موضوعات عبارت است از: هدف و آینده طلبگی، آسیب شناسی طلبگی، ازدواج طلبگی و …

۳.     فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی

به منظور اجرای اهداف تبلیغی و ترویجی مؤسسه دارالهدی، برای این مؤسسه، معاونت فرهنگی و تبلیغی تعریف شده است که مهم‌ترین وظایف آن، عبارتند از:

 1. تدوین نظام جامع فرهنگی و تبلیغی در راستای سیاست‌ها، اولویت‌ها و برنامه‌های مؤسسه دارالهدی و بنیاد هاد؛
 2. اعزام مبلغ اخلاق به مؤسسات، نهادها و مراکز مذهبی و علمی؛
 3. غنی‌سازی فضای فرهنگی و تربیتی درون و بیرون مؤسسه؛
 4. زمینه‌سازی برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های اخلاقی مردم در قالب‌های گوناگون؛

موسسه دارالهدی در راستای انجام وظایف فوق اقدامات زیر را انجام داده است:

الف- نشریه «خلق»

میان نشریات گوناگون و پرشماری که در حوزه مطبوعاتی کشور اسلامی‌مان چاپ می‌شود، خلأ ناشی از نبود نشریه‌ای اخلاقی و کاربردی، محسوس و رنج آور بود؛ از این رو یکی از دغدغه‌های اصلی مؤسسه دارالهدی انتشار چنین نشریه‌ای را با رویکرد کاربردی و با توجه به قشر جوان و معنویت جوی جامعه در دستور کار خود قرار داد.

پس از انجام امور مقدماتی – اعم از پشتیبانی‌های پژوهشی و تأمین مطالب مورد نیاز و نیز پی‌گیری‌های اجرایی و اداری – این نشریه از سال ۱۳۸۵ با نام «خُلُق» و با چاپ چندین پیش شماره، وارد حوزه مطبوعاتی کشور شد. استقبال چشمگیر از پیش‌شماره‌های «خُلُق» مسؤولان مربوطه را در ارائه هر چه سریع‌تر نشریه کامل، مصمم‌تر ساخت و اکنون – به لطف خداوند متعال –تا کنون بیش از چهل شماره از دوماهنامه اخلاقی – تربیتی «خُلُق» انتشار یافته است.

هدف اصلی مجله خلق عبارت است از: معرفی مکتب اخلاقی عرفانی اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر سیره علمای نجف با رویکرد پاسخگویی به نیازهای زمانه از طریق:

 1. ترویج معارف دینی، اخلاقی و تربیتی اهل بیت علیهم السلام؛
 2. تحقق بخشیدن مأموریت و اهداف مؤسسه دارالهدی و بنیاد هاد؛
 3. معرفی مکتب اخلاقی نجف(مبانی، اصول، قواعد و روش‌ها)؛
 4. نقد و بررسی نحله‌ها و مکاتب اخلاقی و عرفانی؛
 5. نیازشناسی و آسیب‌شناسی اخلاقی مخاطبین مورد نظر نشریه؛
 6. پاسخگویی به نیازهای موقعیتی و نوظهور در قالب ویژه‌نامه؛

همان‌گونه که گفته شد، سعی بر این بوده است که مطالب این نشریه در عین علمی بودن، جنبه کاربردی داشته باشد. برخی مطالب نشریه از این قرارند:

 • -بررسی اخلاق و عرفان در قرآن و سنت؛
 • -سخنرانی‌های حضرت آیت الله ناصری در حوزه اخلاق و مهدویت؛
 • -معرفی الگوهای قرآنی؛
 • -نکات اخلاقی تشرفات؛
 • -معرفی علما و بزرگان اخلاق؛
 • -پرسش و پاسخ اخلاقی؛
 • -نقد و بررسی معنویت‌های نوظهور؛
 • -آخرین اخبار حوزه اخلاق و دین؛
 • -معرفی کتب و پایگاه‌های اینترنتی اخلاقی؛
 • -مقالات و مطالب متنوع و متعدد دیگر.

این نشریه هم‌اکنون مورد توجه بسیاری از خوانندگان و معنویت‌جویان قرار گرفته است و بسیاری از فرهیختگان در مدارس علمیه و دانشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

ب- سالنامه اخلاقی – تربیتی«خلق»

یکی از اقدامات فرهنگی و تبلیغی موسسه دارالهدی انتشار سررسید اخلاقی خلق می باشد که از سال ۱۳۸۴ هر سال در تیراژهای وسیع منتشر گردیده است.

آنچه سرمایه عمر آدمی را به زر ناب و گوهر نایاب تبدیل می کند، کیمیای اخلاق و معارف الهی است و نیز آنچه از صفحات زندگی انسان، تابلوهای زرین می سازد، توجه به کلام خدا و اولیای او: و به کار بستن آن سخنان نورانی است.

سررسید اخلاقی خلق، از سال ۱۳۸۴ در راستای تحقق بخشیدن به همین هدف عالی به عرصه فرهنگی کشور پا گذاشته است؛ تا به لطف خدا و مدد اهل‌بیت: به ساعات و روزهای زندگی ما رنگ اخلاق و معنویت بخشد. در این مجموعه که توسط عده ای از پژوهشگران حوزوی بنیاد هاد تدوین شده، در عین رعایت اتقان و استحکام، سعی بر تنوع و جذابیت مطالب بوده است. از امتیازات این سالنامه، علاوه بر ذکر مطالب کوتاه اخلاقی و معرفتی در هر صفحه ، نقل زندگی نامه تفصیلی الگوهای اخلاقی و عرفانی در قالب صفحات میانی سررسید است. موضوعات اخلاقی ای که در هر صفحه سالنامه «خلق» ذکر می‌شود، از این قرارند: اخلاق در قرآن، سیره اخلاقی اهل‌بیت:، اخلاق در ادبیات و شعر، دستورالعمل های اخلاقی، معرفی کتب مفید اخلاقی، نصایح بزرگان اخلاق و… .

تنوع و جذابیت موجود در مطالب اخلاقی سالنامه خلق، استقبال چشمگیر معنویت جویان را در پی داشته و باعث شده است این سالنامه حضور موفقی را در عرصه فرهنگی جامعه تجربه کند. به منظور پوشش انواع سلایق و نیازها، این سالنامه در سال های اخیر در طرح و قطع های مختلف و با قیمت های متفاوت و محتوای غنی‌تر چاپ و منتشر شده است.

ج-انتشار آثار آیت الله ناصری دامت برکاته

یکی از اقدامات فرهنگی تبلیغی موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله ناصری دامت برکاته می باشد. با توجه به اسقبال روز افزون عموم جامعه از افاضات و صحبتهای حضرت آیت الله ناصری و تقاضای زیاد مخاطبین مبنی بر ارائه آثار ایشان، معاونت پژوهشی موسسه اقدام به تاسیس واحد آثار حضرت آیت الله ناصری نمود. این واحد در صدد جمع آوری این آثار و تهیه و تنظیم آن برای ارائه به عموم علاقمندان می باشد. تا کنون تعدادی از این آثار مثل «آب حیات» و «در امتداد نور» «رسم بندگی» «سخن دوست» و ….منتشر شده و تعدادی دیگر از آنها هم انشاء الله در آینده نزدیک منتشر خواهد شد. توضیحات لازم در مورد کتابهای فوق در قسمت مربوط به انتشارات خلق آمده است.

د- راه اندازی پایگاه های اینترنتی

برای تبلیغ و ترویج اخلاق و معارف اهل بیت: و برای معرفی موسسه و مراکز تابعه بنیاد در فضای مجازی موسسه دارالهدی سالیانی است اقدام به تاسیس پایگاه های متعددی در زمینه اخلاق و معنویت نمود و چند سالی است این پایگاهها توسط همکاران موسسه اداره می گردید که از بخش های متنوع و جذابی برخوردار بود و هر روز تعداد زیادی از کاربران اینترنتی از امکانات و محتواهای موجود در این سایت ها استفاده می نمودند. از جمله:

 • پایگاه اخلاق به نشانی                akhlagh.net
 • پایگاه مرکز تخصصی اخلاق و تربیت اسلامی به نشانی                       Aklaghcenter.com
 • پایگاه مؤسسه فرهنگی دارالهدی به نشانی       Darolhoda.com
 • پایگاه مدرسه علمیه حضرت صاحب‌الزمان(عج) به نشانی Sahebozaman.ir

البته به جز پایگاه اخلاق، سایر پایگاه‌ها توسط بخش‌های مربوط اداره می‌شدند و به اطلاع رسانی درباره بخش مربوط به خود، می‌پرداختند.

هم اکنون با توجه به تغییر برنامه ها و سیاست ها و ساختار بنیاد تصمیم به تغییراتی در سایت های وابسته با بنیاد گرفته شد و طرح تجمیع سایتهای بنیاد و تبدیل آن به یک پورتال جامع اجرایی گردید که حاصل آن همین پرتالی می باشد که هم اکنون در حال استفاده از آن می باشید.

ه-  انتشار آثار متنوع علمی و اخلاقی:

یکی از اقدامات مهم فرهنگی و تبلیغی موسسه دارالهدی انتشار تحقیقات انجام شده در قالب کتاب­های متنوع می باشد. کوشش برای عرضه پژوهش‌های انجام شده در قالب محصولات فرهنگی با کیفیت مناسب و به روز، زمینه‌ساز شکل‌گیری راه‌اندازی «انتشارات خُلُق» بوده است.

چاپ و انتشار ۲۴؟ عنوان کتاب و انتشار چندین ساله سالنامه‌های اخلاقی و دهها شماره از مجله‌های اخلاقی خُلُق را می‌توان از فعالیت‌های مهمی شمرد که با تلاش همکاران در انتشار خلق به انجام رسیده است که برای آشنایی بیشتر، آنها را به اختصار معرفی می‌کنیم:

۱.     آب حیات

(تحقیق و بازنویسی سخنرانی‌های حضرت آیت الله ناصری درباره حضرت مهدی۷ )

این کتاب، تحقیق و بازنویسی چهل مجلس از مجالس سخنرانی عالم روشن ضمیر، حضرت آیت الله ناصری اصفهانی -حفظه الله- است که با اسلوبی مناسب و قلمی شیوا توسط فاضل ارجمند جناب حجت الاسلام‌والمسلمین آقای مجید هادی زاده انجام یافته است.این کتاب در برگیرنده هشت گفتار به شرح زیر است:

گفتار اول : نگاهی به سیمای حضرت ولی عصر۷؛

گفتار دوم : دربارۀ غیبت؛

گفتار سوم : خصوصیات و مراتب حضرت حجت۷؛

گفتار چهارم : حضرت ولی عصر۷ در آیینه وحی؛

گفتار پنجم : انتظار؛

گفتار ششم : شُبهاتی دربارۀ حضرت حجت ۷؛

گفتار هفتم : ظهور؛

گفتار هشتم : تشرف.

برخی دیگر از مباحث مطرح شده در این کتاب، عبارتند از: نام­های حضرت، وظایف ما برابر حضرت، علت طولانی شدن دوران غیبت، ارزش منتظران و ثواب انتظار، چگونگی مقابله حضرت۷ با سلاح­های امروزی، علاقه حضرت به شیعیان، برخورد با مدّعیان تشرّف و… .

این کتاب، با مقدمه­ای زیبا از حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری آغاز و با فهرست مصادر و منابع، پایان می­پذیرد.

۲.    در امتداد نور

این کتاب، مجموعه‌ای از چند سخنرانی عالم مهذب و دلباخته امام زمان۷، حضرت آیت الله ناصری -حفظه الله- است که شب‌های ماه مبارک رمضان بیان شده و آیاتی را بررسی می کند که درباره حضرت بقیهالله۷و موضوعات مرتبط با آن حضرت، سخن می‌گوید.

در این کتاب، سعی بر این بوده است که ادبیات دلنشین آیت الله ناصری حفظ شده، با کمترین دخل و تصرف، ارائه شود.

در این کتاب آیات به شیوه زیر بررسی شده‌اند:

معظم له ابتدا به ترجمه آیه می‌پردازند سپس با توضیحی مختصر نکات تفسیری آیه را بیان می‌کنند و پس از آن، تاویل آیه به موضوعات مربوط به مهدویت را تبیین می‌نمایند. در پایان هر جلسه نیز برای تلطیف جلسه و معطر کردن فضا به یاد آن عزیز غایب از نظر، به نقل یکی از تشرفات مستند می‌پردازند.

مطالعه این کتاب را به همه علاقه‌مندان ثقلین و اردتمندان به ساحت قرآن و اهل‌بیت: توصیه می‌کنیم.

۳.    آیات نور (۱)

(زندگی‌نامه آیت الله سید مرتضی کشمیری قدس سره)

سخن از بزرگ مردانی که در میدان خیرجویی، با مدد الهی، گوی سبقت از دیگران ربوده و در پیمودن درجات کمال، با مَرکب همّت بر قلّۀ انسانیت نشسته­اند، خود محرّکی به خیرجویی و کمال‌یابی است.

قرآن که کتاب رحمت و هدایت است نیز از این ابزار هدایت بهره برده و میان آیه­های سراسر نور خود، گوشه‌هایی از زندگانی پربرکت بندگان صالح خدا را جای داده است . مؤسسۀ فرهنگی دارالهدی با توجه به رسالت برگزیدۀ خود که نشر و ترویج معارف فرهنگ ناب شیعی در جامعه است، بخشی از فعالیت خود را به معرفی برخی از بزرگان اخلاق و معرفت اختصاص داده و سعی بر شناساندن بهترین الگوها برای قشرهای مختلف ـ به ویژه جوانان و تشنگان معارف اسلامی ـ داشته است.

بدین منظور، مجموعه­ای به نام «آیات نور» برای معرفی این الگوها در نظر گرفته شد که این کتاب، نخستین مکتوب از این مجموعه است. این مکتوب، به معرفی سید السالکین و سند الذاکرین، عالم عامل، جناب آیت الله حاج سید مرتضی رضوی کشمیری۱ می­پردازد که خود آیتی از نور بود؛ به آیۀ نور علاقۀ وافر داشت و آن را بسیار تلاوت می­کرد.

از امتیازات این کتاب علاوه بر نقل دستورالعمل­های آن عالم بزرگوار، این است که نخستین پژوهش در این باره است که با وجود کمبود منابع دربارۀ این عالم کم نظیر و دشواری کار پژوهش، فاضل ارجمند جناب حجت الاسلام آقای سید مهدی موسوی زاده، با احاطۀ علمی و تلاش شایان تقدیر خود، به خوبی از عهدۀ این پژوهش برآمد و این کتاب را در پنج فصل به قرار زیرتدوین کرد:

 1. زندگینامه؛ ۲. سیرۀ علمی؛۳.سیرۀ اخلاقی و عملی؛۴.مقامات و کرامات؛۵.سرّدلبران در حدیث دیگران.

۴.     دریای بی ساحل (چشم‌انداز حیات علمی و معنوی سید بحرالعلوم قدس سره)

دومین مکتوب از مجموعه آیات نور، به معرفی عالم و فقیه بی نظیر، غوّاص دریای علوم و اقیانوس معارف، مرحوم آیت الله سید محمد مهدی طباطبایی۱ معروف به سید بحرالعلوم است؛ او که علی رغم عمر نسبتاً کوتاه خود، آثار و برکات فراوانی به یادگار گذاشت و مهم‌تر از همه، توانست حیات مُلکی خود را به نور ملکوتی حضرت ولی عصر۷روشنایی بخشد و به محضر آن یار پرده‌نشین، باریابد.

این کتاب توسط فاضل ارجمند ابوالقاسم آرزومندی و در چهار بخش با توضیح زیر تدوین شده است:

بخش ۱ (طلوع تا غروب): گزارشی گذرا از زندگی و فراز و نشیب‌های زندگانی سید بحرالعلوم است؛

بخش ۲ (ویژگی‌ها و جلوه‌های ربانی): برخی ویژگی‌ها و فضایل آن عالم بزرگوار را معرفی می کند؛

بخش ۳ (سخن دریادلان در وصف دریا): به ارائه سخنان بزرگان و عالمان برجسته درباره مرحوم سید بحرالعلوم می پردازد؛

بخش ۴ (بر ساحل کرامت): در این بخش، علاوه بر بیان تشرفات و کرامات نقل شده از مرحوم سید بحرالعلوم، برخی ختومات و مباحث مربوط به آن‌ها آمده است.

۵.   اعتکاف ابرار

از عبادت مهم و موثر در پالایش روح که سهم بسزایی در کسب آرامش و معنویت درمیان ناآرامی­های دنیای کنونی دارد، اعتکاف است. توجه به خلوت گزینی در ارتباط با خدا، سیرۀ رسول مکرّم۹ و سایر اولیای دین بوده است. معتکف، در مدتی که در خانۀ خدا ساکن است، می­تواند خانه دل را از اغیار تهی سازد، نور محبت الهی را در آن جلوه­گر کند، خود را وقف عبادت کند و طعم مهمانی بر سر سفرۀ احسان و لطف خداوند را بچشد.

شایسته است این سنت نیکو را پاس داریم و برای فراگیری این عمل نورانی بیش از پیش بکوشیم. در این راستا، موسسۀ فرهنگی دارالهدی تحقیق جامع دراین‌باره را از نخستین فعالیت­های پژوهشی خود قرار داد که محصول آن، کتاب جامع و مبارک «اعتکاف ابرار» است.

این کتاب، در نه فصل نگارش یافته است که عبارتند از: ۱. اعتکاف در آیینه وحی؛ ۲. اعتکاف، سیرۀ وارستگان؛ ۳. آداب و ادعیۀ اعتکاف؛ ۴. مناسبت­های ایام­البیض ماه رجب؛ ۵. بایسته­های اعتکاف؛ ۶. احکام اعتکاف؛ ۷. مراقبت­های بعد از اعتکاف؛ ۸. مناجات نامه؛ ۹. سوره­های قرآنیِ عمل ام داوود.

از امتیازات این کتاب ـ علاوه بر جامعیت ـ وجود سوره­های قرآنی مربوط به عمل ام‌داوود در آخر کتاب و نیز دعاهای متناسب با ایام اعتکاف است. امتیازات این کتاب، باعث استقبال چشمگیر مخاطبان شد بطوریکه در مدت کوتاهی چندین نوبت چاپ و دهها هزار نسخه از این کتاب به دست علاقمندان رسیده است.

۶.   انیس النفوس(مجموعه کامل زیارات و اعمال مربوط به حرم امام رضا علیه السلام)

یکی از آرزوهای دیرین برخی عالمان و بزرگان دین، تدوین مجموعه­ای کامل، متقن و مفید برای زائران حضرت ثامن الحجج علی بن موسی­الرضا۷ بوده است که در آن کلیه زیارت ها و ادعیه و اعمال مخصوص حرم حضرت رضا۷ در آن جمع شده باشد. کتاب «انیس النفوس» به امید برآوردن این آرزو نگارش یافته است.

با تحقیق گسترده­ای که در کتب ادعیه و زیارات صورت گرفت، از نظر تعداد زیارات خاصۀ آن حضرت و نیز تنوع مطالب، کتابی به جامعیت «انیس النفوس» یافت نشد. از دیگر امتیازات این کتاب، استفاده از نخستین منابع (از نظر تاریخی) در ذکر ادعیه، روایات و زیارات است. همچنین همه عبارات عربی این کتاب، توسط پژوهشگران مؤسسه دارالهدی به گونه­ای شیوا و روان ترجمه شده است.

بخش اول کتاب، زندگینامه­ای کامل و متقن از امام هشتم۷ است و بخش دوم «زیارات و ادعیه» است که شامل یازده فصل به قرار زیر است:

۱.فضایل زیارت امام هشتم۷؛ ۲. آداب زیارات؛ ۳. اذن دخول؛ ۴. زیارات خاصۀ امام رضا۷؛ ۵. زیارات جامعه؛ ۶. نماز زیارت و نماز جعفر طیار؛ ۷. دعاهای پس از زیارت؛ ۸. زیارات وداع؛ ۹. زیارات مخصوص نیابت از دیگران؛ ۱۰. زیارات از راه دور؛ ۱۱. ادعیه و نمازهای مربوط به حضرت رضا۷.

امیدواریم این مجموعۀ نفیس، انیس نفوس زائران و مفید به حال شیفتگان حضرتش باشد.

۷.  بضعه النبیعلیها السلام (به زبان عربی )

از توفیقات سبحانی که شامل حال موسسه دارالهدی شده، تدوین و انتشار کتابی دربارۀ بانوی دوسرا و سرور زنان عالم، حضرت فاطمه زهرا۳ و فضائل و ویژگی­های آن حضرت، با تکیه بر منابع اهل تسنن است.

از امتیازات این کتاب، اسلوب علمی و متقن، نگارش به زبان عربی ادیبانه و روان، استفاده از منابع فراوان اهل سنت در اثبات فضائل آن حضرت و … است که پژوهشگر این اثر یکی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم به نام جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای باقر فخار زید عزه است.

مطالب این کتاب پس از مقدمه­ای ده صفحه­ای دربارۀ فضائل مادر آن بانوی بزرگوار، در هفت فصل و یک خاتمه نگارش یافته که عبارتند از:

۱.ولاده النور؛ ۲. اسماؤها و القابها؛ ۳. وقفه مع حدیث البضعه؛ ۴. زواجها وعدد اولادها؛ ۵. منزلتها فی یوم القیامه؛ ۶. فصاحتها و بلاغتها فی الخطبه الفدکیه ۷. غیاب الشمس البشریه؛ و فاطمه الزهرا۳ طریحه الفراش.

۸.  ترسیم آفتاب (۱)(بررسی القاب حضرت مهدی علیه السلام)

معرفت خدا، در پرتو معرفت ولیّ خدا به دست می آید، و اگر انسان در حالی از دنیا برود که این گنج را در سینه ننهفته باشد، در تاریکی جهالت مرده است. ترسیم آفتاب، بر آن است تا با بررسی القاب حضرت مهدی۷راهی نو فرا روی مشتاقان معرفت قرار دهد.

الحق الجدید، الغائب، نورالله، باب الله، حج‍‍ۀالله، الرحمۀ الواسعه، سفینه النجاه، صاحب الزمان، عین الحیاه، القائم، قطب، ماء معین، منتظر، منتقم، مهدی، موعود و … عناوین برخی القاب آن حضرت۷است که در روایات و زیارات برای حضرتش بر شمرده‌اند. نویسنده این اثر که فاضل ارجمند حجت الاسلام رسول عربان می باشند در هر لقب، مطلب را با پیش گفتاری در توضیح آن نام آغاز کرده است. پس از آن، بنیادش را در قرآن و روایات کاویده و سپس بر حضرت مهدی۷تطبیق داده است. ترسیم آفتاب با مقدمه ای کوتاه از حضرت حجت الاسلام و المسلمین جعفر ناصری آغاز می شود. سپس نویسنده در سخن آغازین، با اشاره به تفاوت‌های نام و لقب و کنیه، به تبیین شیوه تحقیق و تدوین خویش می پردازد.

۹.   ترسیم آفتاب (۲)(پژوهشی نو در القاب امام عصر علیه السلام )

شناخت امامان معصوم:و آگاهی از رفتار و صفات پاکشان، بهترین راه برای بیرون آمدن از غرقاب زشتی‌ها و تعصبات جاهلانه، و آراسته شدن به صفات الهی است.

جلد دوم ترسیم آفتاب، مانند دفتر نخست، از دریچه القاب و نام‌های آن امام همام و با استمداد از آیات و روایات، گامی دیگر برای شناخت و آشنایی با سیرت حضرت ولی عصر۷ برداشته است، تا پیروان ومشتاقان تصویر و شناختی بهتر و روشن‌تر از آن عزیز، در پیش رو داشته باشند و با اقتدا به رفتار و آراسته شدن به صفات پاک و والای آن حضرت، به مولای خویش هر چه نزدیک‌تر شده،‌خود را برای ملاقات و ظهور فرخنده اش آماده‌تر کنند.

الدین الماثور، ناظر شجره طوبی و سدره المنتهی، العلم المنصوب، الامام المأمون، وجه الله، الجمعه، الکتاب المسطور، الشرید الطرید، صاحب الرجعۀ و الکره، ربّانی آیات الله، کلمۀ المحمود و … عناوین برخی القاب آن حضرت است که نویسنده با قلمی روان و ادبی به توضیح آن‌ها همت گمارده و دفتری خواندنی و شورانگیز پدید آورده است. ترسیم آفتاب با مقدمه ای از نویسنده آغاز می شود و با کتاب نامه، پایان می‌گیرد.

۱۰. تهذیب اخلاق  (بررسی اصول،مراتب و عوامل تهذیب اخلاق)

فناوری امروزی برای پالایش و تصفیه انواع مواد اولیه، هر روز روشی نو ارائه می­کند؛ ولی آنچه در این جهان، جایی ندارد، پاکسازی فضای روحی بشر و پالایش روان انسان، از اخلاق زشت و آلودگی­های روحی است.

بنا بر نقش مهم اخلاق در سعادت بشر و کمرنگ شدن این امر بااهمیت در دنیای مدرن امروزی، مؤسسه فرهنگی دارالهدی در راستای پرداختن به مباحث پایه­ای اخلاق، موضوع «تهذیب نفس» را در دستور کار پژوهش قرار داد. حاصل این پژوهش که توسط حجت الاسلام محمد علی هدایتی انجام گرفته، کتاب «تهذیب اخلاق» است.

این اثر ارزشمند، مفهوم تهذیب را می­کاود و ضمن ارائه اسباب و آثار آن، اطلاعات جامعی دربارۀ سلوک معنوی به دست می­دهد. از امتیازات این کتاب، ذکر شواهد بسیار از سخنان بزرگان در جای جای کتاب است. این کتاب، در بردارندۀ ۱۱۰ گفتار است که در قالب هفت بخش به قرار زیر ارائه شده است:

 1. کلیات (شناخت تهذیب، اهمیت و جایگاه تهذیب، خودسازی و تطهیر نفس)؛ ۲. اصول و مراتب تهذیب؛ ۳. سازه‌های بنیادین در تهذیب (نفس و شناخت آن، هوای نفس، مبارزه و جهاد نفس)؛ ۴. اسباب و عوامل موثر در تهذیب؛ ۵. موانع و بازدارنده­ها در تهذیب نفس؛ ۶. آثار و پیامدهای تهذیب نفس؛ ۷. قلمرو تهذیب.

۱۱.   روش­های تربیت نوجوانان و جوانان در اسلام

بسیاری از مشکلات اخلاقی و رفتاری نوجوانان و جوانان، ناشی از ناآگاهی یا بی­توجهی والدین و مربّیان به شیوه­ها و روش­های تربیتی، و در نتیجه، برخوردهای نامناسب با آنان است. والدین و مربیان به جای برخوردهای تحکّـم­آمیز و امر و نهی­های لجاجت­برانگیز و رفتارهای تحقیرآمیز با نوجوانان و جوانان، باید با آنان از درِ محبت و رفاقت و همفکری وارد شوند و با برقراری ارتباط صمیمانه و عاطفی، اعتماد و اطمینان آنان را به دست آورند.

این کتاب که دربردارنده­­ حاصل مطالعات و تجربیات یکی از حوزویان فعال در امور تربیتی (حجت­الاسلام­ مجید محمدیان­) و نیز چکیده­ بسیاری از کتاب­های اخلاقی و تربیتی است، در قالب پنج فصل به معرفی بهترین و مؤثرترین شیوه­ها و روش­های تربیت نوجوانان و جوانان می­پردازد.عناوین فصول کتاب عبارتند از:

۱.آشنایی با کلیات و مفاهیم؛

۲.نوجوانان و جوانان در آیینه قرآن و روایات؛

۳.شناخت ویژگی­های جوانان و نوجوانان؛

۴.اصول حاکم بر روابط با جوانان و نوجوانان؛

۵.روش­های تربیت نوجوانان و جوانان.

۱۲.  مجموعه ره­یافتگان (۱و۲و۳و۴)

تشرفات به محضر امام عصر۷ از زیباترین و شورانگیزترین گزارش­های زندگی انسان‌ها، گزارش لحظات تشرّف برخی از مؤمنان باریافته به محضر آخرین حجّت الهی، حضرت بقیّـه­الله۷است.

در این زمانه که آخرین حجت الهی پرده­نشین غیبت کبرا است، حکایت کسانی که به زیارت جمال نازنینش مشرّف شده­اند، بسیار دلنشین و درس­آموز است و وسیله ای است برای زنده نگه داشتن یاد حضرت و ابزاری است برای مومنین به سمت تهذیب اخلاق و رسیدن به محضر یار.

مؤسسه فرهنگی دارالهدی با این اعتقاد که تشرّفات متقن و قطعی، حاوی نکات اخلاقی و درس­های معنوی بسیار است، به تحقیق درباره تشرف­های حقیقی و استخراج نکات درس­آموز آن پرداخت که حاصل آن، مجموعه­ «ره­یافتگان­» است.

تاکنون چهار جلد از این مجموعه به چاپ رسیده است که به معرفی مختصر آن‌ها می­پردازیم:

۱.تشرف علی­ بن مهزیار اهوازی شامل پنج فصل: شرفیابی علی­ بن مهزیار به محضر امام مهدی۷.

۲.تشرف ابوالحسن ضراب اصفهانی شامل شش فصل:‌ تابش شعاع آفتاب؛ گلچینی از گلستان؛ راویان تشرّف؛ صلوات بر بلندای درجات؛ احکام صلوات؛ آثار صلوات.

۳.تشرف حسن بن مثله جمکرانی، شامل چهارفصل: همای­ سعادت؛ فیض­ زیارت؛ گلچینی از گلستان؛ نگاهی به سند تشرّف؛ مسجد جمکران از دیدگاه عالمان.

۴.تشرف حسن بن وجناء شامل چهارفصل:‌ از قبیله­­ شیدائیان؛ فیض دیدار؛ نکته­های­ داستان؛ راوی­ نور.

۱۳. سرچشمه حیات (پژوهشی در باب صفات «حیّ» و «قیوم»)

آدمی را به ذات خداوند متعال، راهی نیست و این، ‌اسمای الهی هستند که با شؤون مختلف و جلوه­های گوناگون خود، چراغ هدایت به سوی قرب پروردگارند. سلوک صحیح و برگرفته از معارف قرآن و سیره اهل‌بیت:انسان را به اسمای الهی رهنمون می­شود.

از این رو بخشی از پژوهش­های انجام گرفته در مؤسسه دارالهدی به بحث اسماء الله اختصاص یافته است.

از آن جا که در آیات و روایات و لسان اهل معرفت، دو نام مبارک «حی» و «قیوم» از جایگاهی بس والا و ویژه برخوردارند،‌ نخستین دفتر از این مجموعه، تحت عنوان «سرچشمه حیات» به بررسی فنی و علمی این دو اسم شریف پرداخته است.

مؤلف محترم این اثر ارزشمند، جناب حجت­الاسلام سیدمصطفی حسینی به شیوایی و با اسلوبی علمی و فنی، مجموعه­ای گرانقدر را فراهم کرده که با مقدمه­ای زیبا از استاد بزرگوار، جناب حجت­الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ جعفر ناصری زینت یافته و در هشت فصل به قرار زیر ارائه شده است:

۱.ضرورت بحث از اسماء‌ و صفات خداوند؛

۲.معنا و مفهوم «حی» و «قیوم»؛

۳.«حی» و «قیوم» در آینه آیات و روایات؛

۴.رتبه «حی» و «قیوم» در بین اسما‌ء الله؛

۵.«حی» و «قیوم»‌ اسم اعظم الهی؛

۶.«حی» و «قیوم» در علم حروف و اعداد؛

۷.آثار و خواص اسم شریف «حی» و «قیوم»؛

۸.چگونگی تخلّـق به اسم شریف «حی» و «قیوم».

۱۴. صراط مستقیم(اثبات امامت در پرتو آیات قرآن کریم)

آن کس که چشم جانش از چشمه نور، بهره نبرده و از دوبینی رهایی نیافته باشد، کتاب سراسر نور الهی یعنی قرآن را از آیات نور ـ­ یعنی عترت:ـ جدا می­بیند و بین این دو ثقل عظیم، جدایی می­افکند؛ ولی آن کس که دریچه دل خویش را بر روی خورشید هدایت باز کرده باشد، اتحاد این دو تجلّـی اعظم الهی را به دل می­بیند و با جان می­یابد.

کتب «صراط مستقیم» راهی است به شاهراه ولایت و رودی است به دریای قرآن، و پنجره­ای است به سوی آسمان معارف ناب تشیع که در آن، با مهارت و تخصص ویژه­ای ولایت اهل‌بیت۸در پرتو آیات قرآن کریم اثبات شده و با ترجمه­ای شیوا به علاقه­مندان تقدیم شده است.

این اثر، ترجمه­ای است از کتاب گرانسنگ «المنهج القویم فی اثبات الامامه من الذکر الحکیم»، تألیف عالم ارجمند، حضرت آیت­ الله سید محمد رجایی –حفظه الله- که پیش از این، چاپ شده و اکنون توسط دو تن از فضلای ارجمند مرتبط با مؤسسه دارالهدی یعنی جناب حجت­الاسلام آقای رسول عربان و جناب­ حجت­الاسلام آقای حسن رجبیان، شیوا و عالمانه ترجمه شده است.

فصول نُـه­ گانه این اثر از این قرار است:

۱.تدبر در آیات، زمینه­ساز رسیدن به اعتقاد صحیح؛

۲.نیاز مردم به حجت و حق انتخاب؛

۳.حجت خداوند در هر عصر؛

۴.جانشین پیامبر اکرم­۹ از منظر روایات؛

۵.ویژگی­ها و صفات لازم در پیامبر و جانشینان او:؛

۶.وجود عینی کتاب الهی در پیامبر و امامان معصوم:؛

۷.ویژگی­های کتاب خدا و پیامبر و امامان معصوم:؛

۸.موضع قرآن در قبال پیامبر و اهل‌بیت:و دشمنانشان؛

۹.امام زمان(عج) تجسّم زنده و کامل آیات قرآن.

۱۵. در کنار بقیع(سوگنامه ای برای امام حسن مجتبی علیه السلام)

این کتاب، سوگنامه‌ای در غربت بقیع و حضرت امام حسن مجتبی۷با نثری روان است که دل‌های مخاطبان را به سوی آن دیار روانه می کند و چشم‌ها را با اشک و بغض پیوند می‌دهد.در کنار بقیع، چنین آغاز می‌شود:

«حسن جان! با من حرف بزن! صدایت را می شنوم. فاصله‌مان نزدیک است؛ اما شبگردها و هول و هراسشان، راه را بر من بسته‌اند و نمی‌توانم نزدیک‌تر بیایم. امشب، شب شهادت شما است. حُسن اتفاق را ببین که چنین شبی با ستاره‌هایی که برای سلام گویی به تو آمده‌اند، کنار شما باشیم. گریه امانم نمی‌دهد و نمی‌دانم این سیلاب سرشک، از شوق زیارت شما است، یا برای غربت و تنهایی شما».

در کنار بقیع، در کمین خلافت، پلید آستین‌ها، پیمان شکنی، چهره‌ تزویر، سگ‌های لیله الهریر، دوران پرالتهاب، بنیان‌های باطل، تن به ذلت سپردگان، جان‌های گرامی در دام بلا، عابدان خشک مغز و … عنوان برخی بخش‌های ادبی و خواندنی این اثر ارزشمند است.

۱۶. بازشناختی از یوسف زهرا علیها السلام(با مقدمه آیت الله ناصری)

درباره قطب عالم امکان وصاحب عصر و زمان، آن محبوب دل­ها و پوشیده از دیده­ها، هرچه بگوییم و بشنویم باز تازه است و دلنواز.

به حکم «لاأحصی ثنائکم و لاأبلغ من المدح کنهکم و من الوصف قدرکم» تا سپیده دم ظهورش باید از فضائل و خصائص و خوبی­هایش بگوییم و بنویسیم و بدانیم که با این همه، قطره­ای از اقیانوس فضائلش را درک نکرده و نشناخته­ایم.

کتاب «بازشناختی­ از یوسف زهرا۳» نوشتاری است باارزش که با توجه به حجم نه­چندان زیادش، از جامعیتی نسبی برخوردار است و مطالب و معارف گوناگونی را در رابطه با مهدویت به خوانندگان تقدیم می­کند.

این کتاب،‌ توسط جناب آقای علی ناصری، از دانش­ آموختگان موفق حوزه نگاشته شده و با مقدمه­ای از حضرت آیت­ الله ناصری –حفظه الله- زینت یافته است. مطالب کتاب در نُـه­ فصل، به قرار زیر ارائه شده است:

 1. ادیان و مکاتب و ظهور منجی؛
 2. سیمای حضرت مهدی­۷ در آینه آیات؛
 3. حضرت مهدی­۷ در آینه روایات معصومان:؛
 4. نـورٌ علی نور؛
 5. غیبت صغرا و نوّاب اربعه؛
 6. غیبت کـبـرا؛
 7. نشانه­های ظهور؛
 8. تشرّفات در عصر غیبت کبرا؛
 9. ارتباط معنوی با حضرت مهدی­علیه السلام.

۱۷.   چقدر فاصله مانده میان من تا تو!(مشاعره مهدویت)
یکی از جلوه‌های بارز دلداگی و محبت به محضر برگزیدگان خدا و خاندان پاک فرستاده او- به ویژه یوسف زهرا علیها السلام- نوشته‌های ادبی است. مشاعره مهدویت، یکی از ابتکارات جالب توجه است که توسط دو تن از مهدی دوستان تدوین شده و به وسیله انتشارات خُلُق، با نام «چقدر فاصله مانده میان من تا تو؟» چاپ شده است. در مقدمه این کتاب،‌ویژگی‌هایی برای این مجموعه برشمرده شده است؛ از جمله:عقل و اندیشه آدمی را استدلالات عقلی اقناع می کند و دل آدمی را محبت و ارتباط قلبی. و انسان، از هیچ یک بی نیاز نیست.

-منتخبی از گهرگفته‌های شاعران کهن و نیز معاصر را یکجا به نمایش نهاده است.

-پانوشته‌های توصیفی که گاه جنبه معرفی شاعر دارد، برای آنان که بدنبال شناخت بیشتر شاعرانند.

-نام نامه (فهرست شاعران) و کتاب نامه پایانی نیز بر استحکام اثر از جهت مستند نگاری افزوده است.

۱۸.  از اضطراب تا آرامش

آرامش، گمشده بشر کنونی است و اضطراب، نگرانی دائمی او در زندگی است. شیوع اضطراب، داشتن آثار مخرب بر روح و روان و حتی جسم افراد، و بروز آن در همه سنین، از عواملی هستند که زمینه را برای یک پژوهش در این رابطه ضروری می کنند. از طرفی ادعای جامعیت اسلام و داشتن سخن جدی در زمینه علوم انسانی، ضرورت تحقیق را در حوزه تفکر اسلامی روشن می سازد.

تبیین مفهوم اضطراب، آثار، علائم، عوامل بروز آن، زمینه را برای پیشگیری و درمان آن آسان‌تر و هموارتر می‌کند. در این راستا موسسه دارالهدی و انتشارات خُلُق، انتشار کتابی در این باره را در دستور کار خود قرار داد. کتاب «نقاب آرامش» حاصل تلاش و پژوهش فاضل ارجمند حجت الاسلام و المسلمین مهدی جعفری است که طی پنج فصل به بررسی کامل اضطراب می پردازد.

فصل ۱: به بررسی مفاهیم همگون و ناهمگون در بحث اضطراب و همچنین به تعریف آن پرداخته است؛

فصل ۲: علائم و نشانه‌های اضطراب را شناسایی می کند؛

فصل ۳: آثار مثبت و منفی اضطراب را بررسی می کند؛

فصل ۴: عواملی را معرفی می کند که در بروز بیماری «اضطراب» نقش اصلی را دارند؛

فصل ۵: راهکارهای پیشگیری و همچنین درمان اضطراب را معرفی می کند.

۱۹. رسم بندگی

«رسم بندگی» شرح فرازهایی از خطبه بلند حضرت امیر ۷ در مورد حالات و خصوصیات اخلاقی متقین است.

«رسم بندگی» زوایای مختلف و مصادیق بندگی حق تعالی در حوزه های مختلف زندگی را ترسیم می نماید و رسم بندگی خداوند متعال در زمینه های مختلف را نشان می دهد.

« رسم بندگی» برگرفته از بیانات معنوی و تاثیر گزار عالم ربانی حضرت آیت الله ناصری اصفهانی می باشد که توسط محققین موسسه فرهنگی دارالهدی تنظیم و تحقیق شده و در اختیار علاقمندان به معنویت و اخلاق قرار گرفته است. این اثر با توجه به محتوای اخلاقی و تاثیرگزار که دارد جزء کتابهای بالینی می باشد که انس و ارتباط با آن کمک زیادی به اصلاح و تهذیب نفس می نماید.

۲۰. سخن دوست

«سخن دوست» سخن دوستی است عالم و عاشق که عمرش را در عشق و دلداگی به امامش سپری نموده است. آنچنان مِهر حضرت به دل و جانش نشسته که هر مجلس و هر فرصتی را غنیمت می شمارد تا دلها را متوجه محبوبش نماید. و آنگاه که از او یاد می کند دانه های مرواریدی که از چشمانش می ریزد چهره نورانیش را نورانی تر و زیباتر می نماید. «سخن دوست» سخنی است که از دل دوستی در وصف حضرت دوست برآمده و لاجرم بر دل هم می نشیند.

«سخن دوست» متن نگارش یافته و تحقیق شده برخی از سخنرانیهای عالم وارسته حضرت آیت الله ناصری حفظه الله می باشد که با موضوع مهدویت تحت عنوان محو دلدار، در نشریه تربیتی اخلاقی خُلُق در شماره­های متعدد منتشر گردیده است و اکنون در این مجموعه با چینش و تنظیم مناسب در اختیار دوستان و علاقمندان حضرت ولی عصر ارواحنا فداه قرار می گیرد.

۲۱. سقای معرفت ۱و ۲

در مجلد اول این اثر–که در هفت بخش تنظیم یافته- راز زیارت اهل بیت:و فلسفه آن، با پژوهشی موشکافانه در احادیث و روایات صادره از ناحیه مقدسه اهل بیت: بررسی شده است و بعضی از آداب و شرایطی که زمینه ساز رسیدن به آن مقصد عالی است، توضیح داده شده است .

در مجلد دوم این اثر فضائل و مناقب  حضرت ابالفضل ۷ با دقت های عمیق علمی در روایات فضائل آن حضرت بررسی شده است.

این اثر ارزشمند حاصل تلاش های علمی فاضل ارجمند حضرت حجه الاسلام و المسلمین باقر فخار دامت برکاته می باشد.

۲۲. زندگینامه علی بن بابویه قمی

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «هنگام یاد کرد شایستگان، رحمت فرو می‌بارد.» (بحار، ج۹۳، ص۳۴۹) علی بن بابویه گزارشی است از زندگانی محدث بزرگ و فقیه روشن ضمیر که معاصر با حیات نورانی امام حسن عسکری۷ و غیبت صغرای امام زمان ۷می باشد.
ایشان به دعای حضرت صاحب دو فرزند فقیه شده که در حفظ احادیث حافظه ایی عجیب داشته اند. و هم چنین صاحب القابی از سوی حضرت مثل “معتمدی ” و … می باشد . این مجموعه، تلاش دارد جلوه‌های ماندگار زندگی این عالم برجسته را بر رواق اندیشه‌های حق‌جویان بتاباند؛ با امید به اینکه در پیشگاه والای اولیای الهی و هادیان ربانی، اهل بیت : مقبول افتد.

۲۳. فریاد نامه قتیل عشق

«فریاد نامه قتیل عشق» مروری است بر فریادی که حضرت زهرا۳ در خطبه فدکیه خود بر سر تاریخ کشیدند و ندای مظلومیت و حقانیت مولای خود را سردادند. در این کتاب ابتدا در غالب فصولی فضای حاکم بر آن روزگار ترسیم شده و بعد  از آن خطبه حضرت زهرا۳ با ترجمه ای روان و دقیق ارائه شده است و سپس اتفاقات بعد توضیح داده شده است.

۲۴. مجلدات سالانه نشریه خلق

با توجه به استقبال بسیاری از معنویت جویان، از نشریه اخلاقی – تربیتی خُلق، و نیز آشنایی روز افزون اقشار گوناگون با این نشریه، ضرورت ارائه شماره‌های پیشین این نشریه آشکار شد که این امر،‌ با تدوین مجلدات سالانه نشریه خلق (هر ۶ شماره در یک جلد) به سامان رسید که هم اکنون کلیه شماره های پیشین نشریه در قالب جدید آماده ارائه به علاقمندان می باشد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد علمی فرهنگی هاد می باشد