رویدادهای خبری

مدرسه علمیه حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

مقدمه:

 فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَهٍ مِنْهُمْ طائِفَهٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَ لِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ ([۱]

پس چرا از هر گروهى از آنان، دسته‏اى بسیج نمى‏شوند (و کوچ نمى‏کنند)، تا در دین، فهم عمیق نمایند و تا قومشان را به هنگامى که به سوى آنان باز مى‏گردند، هشدار دهند؟! تا شاید (از مخالفت خدا) بیمناک شوند.

بر اساس صریح آیات قرآن و روایات اهل بیت: همیشه برخی از مومنین باید خود را صرف تحصیل و تحقیق و تبلیغ در زمینه معارف دینی نمایند تا حق و حقیقت به گوش همگان برسد و زمینه سعادتمند شدن جامعه فراهم گردد. از این رو از دیرباز حوزه های علمیه در شهرهای مختلف تاسیس می گردیده و عهده دار تربیت نیروه های مناسب و مورد نیاز برای تفقه و تبلیغ دین خدا باشند که حاصل این تلاشها باقی ماندن دین مبین اسلام و فرهنگ ناب تشیع بعد از صدها سال و توسعه یافتن علوم مختلف دینی با وجود کارشکنی دشمنان می باشد.

لازمه انجام این وظیفه بزرگ و روشن ماندن این چراغ هدایت، تلاش و کوشش مستمر و خستگی ناپذیر جهت  افتتاح و توسعه حوزه های علمیه در سراسر ممالک اسلامی می باشد.

به همین خاطر حوزه‌های علمیه که محل تفقه در دین و احیای امر اهل‌بیت‌۷ از بهترین اماکن زمینی است که توجه و خدمت به این جایگاه‌های رفیع و ترویج و گسترش آنها مورد عنایت ویژه علمای ربّانی و خداجویان بوده است.

مدرسه علمیه صاحب الزمان علیه السلام تلاشی برای انجام همین وظیفه بزرگ و ادامه یافتن فرهنگ اصیل دینی می باشد . این مدرسه از مدارس علمیه موفقی است که توجه به روند تأسیس و رشد و بالندگی آن در زمانی کوتاه، این کلام الهی را تصدیق می‌کند که:

أَ لَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ تُؤْتىِ أُکُلَهَا کلُ‏ حِینِ  بِإِذْنِ رَبِّهَا[۲]  آیا اطلاع نیافتى چگونه خدا مَثَل زده؟! سخنى پاکیزه را که همچون درخت پاکیزه‏اى است که ریشه‏اش استوار، و شاخه‏اش در آسمان است

به حقیقت، این مدرسه دینی، نهالی طیب و مبارک را می‌ماند که با پشتوانه عنایات حضرت صاحب الزمان ۷ و همت و خلوص علمای ربّانی در گوشه‌ای از ایران اسلامی غرس شد و در کوتاه مدتی ثمرات مبارکی از آن ظاهر گردیده است.

تاریخچه راه اندازی

این حوزه علمیه که در اصفهان واقع شده است، نخستین دوره تحصیلی خود را در سال ۱۳۸۴ آغاز کرد. بانی و واقف این مکان مبارک «بنیاد خیریه فرشچیان» واقع در تهران است. اعضای این بنیاد، مدتی پس از ساخت به محضر مرحوم آیت الله العظمی بهجت رحمه الله شرفیاب شده و در این باره مشورت و کسب تکلیف می‌کنند. آن عالم بصیر، در عبارتی کوتاه و حکیمانه می‌فرمایند: «به حوزه علمیه بدهید» .در همان اوان، در جلسه انسی که با حضور حضرت آ‌یت الله العظمی بهجت قدس سره، حضرت آیت الله ناصری و حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری تشکیل شد. حضرت ‌آیت الله بهجت قدس سره مسأله مدرسه علمیه را مطرح فرموده و تولیت آن را به حضرت آیت الله ناصری واگذار کردند. حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری نیز پی‌گیر همه امور مربوط به مدرسه شدند . ایشان هم، این اقدام را به تولیت و اشراف حضرت آیت الله بهجت قدس سره مشروط کرده که؛ پس از پذیرش این شرط توسط مرحوم آیت الله بهجت اقدامات اولیه انجام شد.

مدرسه حضرت صاحب الزمان علیه السلام فعالیت رسمی خود را از سال تحصیلی ۸۵-۱۳۸۴ آغاز کرد.

 

متن نامه حضرت‌آیت‌الله‌ العظمی‌ بهجت قدس‌سره برای مراسم افتتاحیه

در مراسم افتتاحیه که با حضور آیت الله طباطبایی امام جمعه و مدیرحوزه علمیه اصفهان و آیت الله ناصری برگزار شد، نامه حضرت آیت الله العظمی بهجت به مناسبت افتتاح مدرسه قرائت شد که متن آن، از این قرار است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب العالمین والصلاه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین

و بعد امتیاز انسان از غیر به علم است. عالِم، انسان است، غیر عالم انسان نیست. افتتاح علم و مواضع تعلیم و تعلم انسداد جهل است و افتتاح انسانیت در انسداد حیوانیت است. تمام خواص انسانیت در علم است و خواص لا انسانیت در جهل است و چون خواص انسانیت احصاء نمی‌شود خواص علم احصاء نمی‌شود. «هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون» شریعت تعلیمات است «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه…».

کار لاعلمی و لاانسانی به آنجا می‌رسد که «واذا الموؤده سئلت بای ذنب قتلت». عاِلم، اخلاق شرعیه را واجد است غیر عالم ضد آنهاست عالم بواسطه علم به شریعت و اقامه صلاه به مقام اقبال بالکل الی الله و کفی به فخرأ و علواً دائمیاً می‌رسد.

اللهم اجعلنا من اهل العلم الهادی الی العمل الصالح الذی لاشر معه و لاخیر دونه بسبب ملازمه الثقلین الکتاب و العتره علیهم السلاه والسلام علی الدوام. اللهم انزلنا منزلاً مبارکاً و انت خیر المنزلین. و صلی الله علی محمد و آله الاطهرین الطیبین الطاهرین.

 

العبد محمد تقی البهجت

رجب المرجب

۱۴۲۶

ارسال پیام از سوی مرحوم آیت الله العظمی بهجت قدس سره برای افتتاح این مدرسه، بیانگر عنایت ویژه فقیه عالی قدر به این مدرسه است. حضرت آیت الله ناصری که تقریباً هر ماه یک بار به حضور مرحوم آیت الله العظمی بهجت می‌رسیدند می‌فرمودند: آیت الله العظمی بهجت مکرّر، وضعیت مدرسه را جویا می‌شدند.

وضعیت فعلی

اکنون حدود ۲۸۷ نفر طلبه در پایه‌های ۱-۱۰ در این مدرسه مشغول تحصیل هستند.؟؟؟؟ ( این قسمت قابل بروز رسانی و تکمیل می باشد)

فضای آموزشی

فضای آموزشی این مدرسه، در آغاز در زمینی به مساحب ۱۰۰۰ مترمربع واقع شده بود.اما پس از استقبال چشم‌گیر متقاضیان برای تحصیل در مدرسه و کمبود فضای آموزشی – به ویژه آن که برای پیشرفت بیشتر و استفاده بیشتر از اوقات شبانه‌روز، طلاب تشویق می شوند تا ایام هفته را در مدرسه بمانند– بحث توسعه فضای مدرسه مطرح شد. پس از گذشت یک سال و ملاحظه نتایج درخشان در سطح استان اصفهان، بانیان این بنا که قائل بودند، دست تقدیر الهی و بدون اختیار و برنامه‌ریزی توفیق بنای این مدرسه را سبب شده است، به خرید ۴۰۰۰ مترمربع از زمین‌های اطراف مدرسه و ساخت و ساز اقدام کردند که نتیجه این تلاش توسعه فضای آموزشی مدرسه به مقدار مورد نیاز شد.

 

هدف مقدس

یکی از اهداف قابل توجه و مبارک که برای طلاب این مدرسه، در نظر گرفته شده است، ارتباط با جو علمی و معنوی شهر مقدس قم و به ویژه ارتباط با فضلای بنیاد هاد و مدرسه عالی فقه و همچنین مکز تخصصی اخلاق و تربیت اسلامی است. آنچه مورد نظر متولیان مدرسه بوده این است که طلاب مدرسه، پس از اتمام سطح ۲ حوزه، در صورت تمایل به مدرسه عالی فقه و مرکز تخصصی اخلاق بپیوندند و به این ترتیب، سرمایه‌ای غنی علمی و اخلاقی برای فعالیت های مختلف بنیاد هد و جامعه و حوزه فراهم شود.

مروری بر فعالیت های مختلف مدرسه

اقدامات آموزشی

با توجه به توصیه‌های مرحوم آیت الله العظمی بهجت قدس سره برای دست‌اندرکاران که طلاب، طوری درس بخوانند که بتوانند دروس سال قبل خود را خودشان تدریس کنند. مدیر مدرسه و معاونت آموزش توجه ویژه به وضعیت درسی و تحصیلی طلاب محترم داشته و دارند؛ تا جایی که با بهره‌گیری از اساتید مجرّب و تراز اول، عنایت و دغدغه ویژه مسؤولان مدرسه و نیز حضور شبانه‌روزی طلاب در مدرسه و خوابگاه و استفاده بهینه از اوقات، سبب شده است از نظر علمی، طلاب مدرسه در سطح بالایی قرار گیرند؛ به گونه‌ای که سالانه تعداد قابل توجهی از طلاب مدرسه صاحب الزمان علیه السلام از ممتازان حوزه علمیه محسوب شوند از جمله در نیمسال اول سال ۱۳۸۹ ـ ۹۰ معدل تعداد ۱۲۰ نفر از این طلاب بالای ۱۸ بوده است که متوسط معدل طلاب مدرسه بین سایر مدارس، قابل توجه است. ( این قسمت قابل بروز رسانی و تکمیل می باشد)

آموزش‌های فوق برنامه

علاوه بر تشکیل کلاس‌های دروس رسمی و تحت برنامه حوزه علمیه اصفهان، آموزش‌های جنبی نیز در این مدرسه انجام می گیرد؛ از جمله: آموزش نویسندگی و پژوهش، نهج البلاغه، آشنایی با کتب شهید مطهری قدس سره، آئین نگارش، آموزش رایانه و کارگا ههای طلبگی، دوره ازدواج طلبگی و … ( این قسمت قابل بروز رسانی و تکمیل می باشد)

فعالیت های پژوهشی

یکی از دغدغه های مهم مسئولین مدرسه سوغ دادن طلاب محترم به سمت تحقیق و پژوهش و نویسندگی است. برای این منظور قوانین و اقدامات خوبی صورت گرفته است که حاصل این تلاش تدیون رساله های متعددی در زمینه علوم اسلامی و همچنین انتشار مجله «راه رشد» در شماره های متعدد با موضوعات طلبگی می باشد که مقالات و مطالب آن غالبا توسط طلاب و اساتید مدرسه تهیه می شود و مورد استقبال گسترده طلاب و مدارس علمیه قرار گرفته است.

فعالیت‌های معنوی

به حکم «یزکیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمه» در حوزه‌های علمیه، همواره تزکیه، همراه تعلیم مورد توجه و عنایت بوده است. در مدرسه حضرت صاحب الزمان علیه السلام نیز با توجه به شخصیت اخلاقی مؤسسان و متولیان بزرگوار آن، امور معنوی و اخلاقی جایگاهی ممتاز و والا دارند. برخی از فعالیت‌های معنوی جاری در مدرسه از این قرارند:

درس اخلاق:

این درس، در فضایی معنوی به طور هفتگی توسط حضرت آیت الله ناصری یا جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری یا برخی دیگر از اساتید برگزار می‌شود.

کلاس هاس اخلاق

علاوه بر درس های اخلاق عمومی، برای هر پایه و کلاسی، کلاسهای اخلاق با متن و استاد مشخص و جداگانه تعیین شده است که در هفته چند جلسه برگزار می گردد و زمینه آشنا تر شدن و آرسته شدن بیشتر طلاب عزیز به اخلاق اسلامی را فراهم می نماید.

مشاوره اخلاقی:

جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری تعدادی از فضلای حوزه علمیه قم و از اعضای بنیاد علمی فرهنگی هاد را به منظور ارتباط هفتگی و مستمر با طلاب مدرسه صاحب الزمان علیه السلام و مشاوره در امور معنوی و غیره برگزیدند. این عزیزیان بصورت مستمر در مدرسه حضور می یابند و با طلاب محترم ارتباطات صمیمانه برقرار می نمایند و مشاوره های مختلف درسی و اخلاقی و خانوادگی و غیره را به ایشان ارائه می نمایند.

جلسات معنوی و مذهبی

از جمله فعالیت های فهنگی و معنوی مدرسه برگزاری محافل جشن یا عزاداری در مناسبت‌های دینی است. همچنین جلساتی که برای ارتقای سطح معلومات طلاب با حضور برخی فضلای حوزه برگزار می‌شود.

اردوهای معنوی و فرهنگی

یکی از فعالیت های فرهنگی مدرسه برگزاری اردوهای مختلف معنوی و تفریحی  است که در زمانهای مناسب برگزار می گردد.

نخستین اردویی که برای طلاب مدرسه برگزار می‌شود. اردوی پیش از آغاز تحصیل است که به منظور ارتقای انگیزه و شناخت این جویندگان علوم دینی انجام می‌شود. مقصد این اردو، شهر مقدس قم است که طی آن، علاوه بر زیارت حرم مقدس حضرت فاطمه معصومه علیها السلام و مسجد  مقدس جمکران، و نیز دیدار با برخی علما و مراجع، با بنیاد هاد  و فضلای آن و نیز برخی مؤسسات همسو آشنا می‌شوند. این اردوها در جهت‌گیری معنوی و علمی طلاب،  بسیار تأثیرگذار است.

علاوه بر اردوی آغاز تحصیل، اردوهایی به مقصد مشهد مقدس، آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و نیز راهیان‌نور برگزار شده و می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی

برای حفظ نشاط و شادابی جوانی و نیز برای  انجام سلوک صحیح دینی و پرهیز از یکسونگری، فعالیت‌های فرهنگی مختلفی برای طلاب در نظر گرفته شده است؛ از جمله ورزش صبحگاهی، استفاده از سالن ورزشی برای انجام ورزش، کلاس‌های فوق برنامه و مسابقات فرهنگی و نیزبرگزاری اردوهای تفریحی. … ( این قسمت قابل بروز رسانی و تکمیل می باشد)

نتیجه تلاشها

حاصل این تلاش ها آماده تر شدن فضای آموزشی و فرهنگی مدرسه و پرورش طلاب فرهیخته و فاضل می باشد که بسیاری از آنها مزین به لباس مقدس روحانیت شده و هر سال به تعداد آنها افزوده می شود و مشغول طی نمودن مراحل عالی تحصیل و ارائه خدمات پژوهشی،  تبلیغی و دینی به جامعه اسلامی می باشند. امید همه دست‌اندرکاران ابنیاد هاد و مدرسه صاحب الزمان۷ این است که فضایی آماده برای پرورش جوانانی فرهیخته و مهذب و سرباز واقعی حضرت ولی عصر علیه السلام مهیا شود و به این واسطه به آن امام غایب، ادای دینی انجام شود؛ ان شاء الله تعالی.

 

و من الله التوفیق

———————————————————————–

[۱] . سوره توبه،آیه ۱۲۲.

[۲] . ابراهیم ۲۵-۲۴

تمامی حقوق این سایت متعلق به بنیاد علمی فرهنگی هاد می باشد